DDM 2010 – dziękujemy!

Nowe miejsce. Nowa forma. I ciągle aktualny temat. „Odrodzić się na nowo”. Pod takim hasłem odbyły się tegoroczne Diecezjalne Dni Młodzieży. Tym razem zgromadziliśmy się w międzyrzeckim kościele p.w. Pięciu Braci Męczenników. Wkrótce zdjęcia!

W piątkowe popołudnie do Międzyrzecza przybyli organizatorzy wraz z animatorami i liderami, którzy poprzez swoją działalność chcą pokazywać i przybliżać wszystkim młodym ludziom wartości jakie niesie za sobą żywa wiara i sam Jezus Chrystus. Po wspólnej mszy św. , którą sprawował diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Robert Patro wszyscy przybyli zabrali się do bezpośrednich przygotowań do DDM.

W sobotę około godziny 12 zaczęły przyjeżdżać pierwsze grupy. Plac w okolicy plebani stale wypełniał się młodzieżą. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W postawionym „namiocie – kaplica” odbywała się adoracja Najświętszego Sakramentu oraz spowiedź. Równolegle w budynku kościoła, trwał koncert oraz spektakl „Ekspresowa Ewangelia” w wykonaniu Teatru Małe Co Nieco z Gubina.

Następnie uczestnicy DDM udali się do namiotów rozstawionych w pobliżu kościoła, w których trwał piknik młodych. Na wszystkich czekała smaczna wojskowa grochówka, Bractwo Rycerskie, a na pytania młodzieży w „Namiocie pytań i Odpowiedzi” odpowiadał Ks. Dr hab. Andrzej Draguła.

Centralnym punktem programu była uroczysta Msza Św. której przewodniczył Ks. bp Stefan Regmunt, biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Podczas Eucharystii nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, które było szczególnym akcentem całego spotkania.

Kontynuacją, a zarazem podkreśleniem tego, że każdy z nas powinien odrodzić się na nowo do życia z Bogiem, było nabożeństwo światła i ognia połączone ze spektaklem teatru Haka-Poi z Zielonej Góry. Harcerze miejscowej drużyny rozpalili ognisko od którego uczestnicy odpalili świece. Po wspólnej modlitwie Akatystem do Ducha Świętego, miała miejsca konferencja ks. Waldemara Grzyba – Duszpasterza Młodzieży z Gorzowa Wielkopolskiego, oraz namaszczenie uczestników spotkania olejem różanym.

Z „gorącymi sercami” oraz entuzjazmem, zaraz po zakończonym nabożeństwie wyruszyliśmy w kolorowym korowodzie ulicami miasta. Ze śpiewem i radosnymi okrzykami dotarliśmy na plac obok międzyrzeckiego ratusza, gdzie miał miejsce piękny taniec „przez śmierć do życia” w wykonaniu grupy tanecznej z Gorzowa Wlkp. Po krótkim świadectwie nawrócenia, które wygłosiła Pani Faustyna z Zielonej Góry, zakończyliśmy tegoroczne Dni Młodzieży.

W DDM wzięło udział 1500 osób w tym 50 kapłanów z terenu całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.